The 44th Grammy Awards were held in 2002. They recognized accomplishments by musicians from the previous year.
- Record of the Year
- Brian Eno, Daniel Lanois (producers), Steve Lillywhite (engineer/mixer) & U2 for "Walk On"
- Brian Eno, Daniel Lanois (producers), Steve Lillywhite (engineer/mixer) & U2 for "Walk On"
- Album of the Year
- T Bone Burnett (producer), Peter Kurland, Mike Piersante (engineers/mixers), Gavin Lurssen (mastering engineer), Harley Allen, Norman Blake, Sam Bush, Mike Compton, The Cox Family, Stuart Duncan, Pat Enright, The Fairfield Four, Emmylou Harris, John Hartford, Chris Thomas King, Alison Krauss & Union Station, Tim Blake Nelson The Peasall Sisters, Chris Sharp, Ralph Stanley, Gillian Welch & The Whites for O Brother, Where Art Thou
- T Bone Burnett (producer), Peter Kurland, Mike Piersante (engineers/mixers), Gavin Lurssen (mastering engineer), Harley Allen, Norman Blake, Sam Bush, Mike Compton, The Cox Family, Stuart Duncan, Pat Enright, The Fairfield Four, Emmylou Harris, John Hartford, Chris Thomas King, Alison Krauss & Union Station, Tim Blake Nelson The Peasall Sisters, Chris Sharp, Ralph Stanley, Gillian Welch & The Whites for O Brother, Where Art Thou
- Song of the Year
- Alicia Keys for "Fallin'"
- Alicia Keys for "Fallin'"
- Best New Artist
- Lifetime Achievement Award
- Trustees Award
- Arif Mardin
- Phil Ramone
- Tech Award
- Les Paul
- Digidesign
- Best Alternative Music Album
- Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion, Chris Martin (producers), Ken Nelson (producer & engineer), Michael H. Brauer (engineer) & Coldplay for Parachutes performed by Coldplay
- Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion, Chris Martin (producers), Ken Nelson (producer & engineer), Michael H. Brauer (engineer) & Coldplay for Parachutes performed by Coldplay
- Best Traditional Blues Album
- John P. Hampton, Jared Tuten (engineers) & Jimmie Vaughan (producer & artist) for Do You Get the Blues?
- Best Contemporary Blues Album
- Delbert McClinton, Gary Nicholson (producers), Richard Dodd, Don Smith (engineers) & Delbert McClinton for Nothing Personal
- Delbert McClinton, Gary Nicholson (producers), Richard Dodd, Don Smith (engineers) & Delbert McClinton for Nothing Personal
- Best Musical Album for Children
- Ed Mitchell (producer), Jimmy Hoyson & Ric Wilson (engineers) for Elmo & the Orchestra performed by the Sesame Street cast
- Best Spoken Word Album for Children
- Arnold Cardillo (producer), Rory Young (engineer) & Tom Chapin for Mama Don't Allow
- Arnold Cardillo (producer), Rory Young (engineer) & Tom Chapin for Mama Don't Allow
- Best Orchestral Performance
- Helmut Burk & Karl-August Naegler (producers), Jobst Eberhardt, Stephan Flock (engineers), Pierre Boulez (conductor) & the Chicago Symphony Orchestra for Boulez Conducts Edgar Varèse (Amériques; Arcana; Déserts; Ionisation)
- Best Classical Vocal Performance
- Christopher Raeburn (producer), Jonathan Stokes (engineer), Bernhard Forck (conductor), Cecilia Bartoli & the Akademie für Alte Musik Berlin for Dreams & Fables - Gluck Italian Arias (Tremo Gra' Fubbi Miei; Die Questa Cetra In Seno, etc.)
- Best Opera Recording
- James Mallinson (producer), Simon Rhodes (engineer), Colin Davis (conductor), Michelle DeYoung, Ben Heppner, Petra Lang, Peter Mattei, Stephen Milling, Sara Mingardo, Kenneth Tarver & the London Symphony Orchestra for Berlioz: Les Troyens
- Best Choral Performance
- Martin Sauer (producer), Michael Brammann (engineer), Nikolaus Harnoncourt (conductor), Norbert Balatsch, Erwin Ortner (chorus masters), Bernarda Fink, Matthias Goerne, Dietrich Henschel, Elisabeth von Magnus, Christoph Prégardien, Dorothea Röschmann, Michael Schade, Christine Schäfer, Markus Schäfer, Oliver Widmer, the Arnold Schoenberg Choir, Wiener Sängerknaben & Concentus Musicas Wien for Bach: St. Matthew Passion
- Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)
- Martin Fouqué (producer), Eberhard Sengpiel (engineer), Daniel Barenboim, Dale Clevenger, Larry Combs, Alex Klein, David McGill & the Chicago Symphony Orchestra for Richard Strauss Wind Concertos (Horn Concerto; Oboe Concerto, etc.)
- Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)
- Arne Akselberg (producer & engineer) & Truls Mork (producer & artist) for Benjamin Britten Cello Suites (1 - 3)
- Best Small Ensemble Performance (with or without conductor)
- Helmut Mühle (producer), Philipp Nedel (engineer), Gidon Kremer (producer & artist) & Kremerata Baltica for After Mozart
- Best Chamber Music Performance
- Joanna Nickrenz (producer), Marc J. Aubort (engineer) & The Angeles String Quartetfor Joseph Haydn: The Complete String Quartets
- Best Classical Contemporary Composition
- Christopher Rouse (composer), Muhai Tang (conductor), Sharon Isbin & the Gulbenkian Orchestra for Concert de Gaudí for Guitar and Orchestra
- Best Classical Album
- James Mallinson (producer), Simon Rhodes (engineer), Colin Davis (conductor), Michelle DeYoung, Ben Heppner, Petra Lang, Peter Mattei, Stephen Milling, Sara Mingardo, Kenneth Tarver & the London Symphony Orchestra & Chorus for Berlioz: Les Troyens
- Best Classical Crossover Album
- Edgar Meyer (producer), Robert Battaglia (engineer), Béla Fleck (producer & artist), Joshua Bell, Evelyn Glennie, Gary Hoffman, Edgar Meyer, Chris Thile & John Christopher Williams for Perpetual Motion
- Edgar Meyer (producer), Robert Battaglia (engineer), Béla Fleck (producer & artist), Joshua Bell, Evelyn Glennie, Gary Hoffman, Edgar Meyer, Chris Thile & John Christopher Williams for Perpetual Motion
- Best Instrumental Composition
- Alan Silvestri (composer) for "Cast Away End Credits"
- Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
- John Flansburgh & John Linnell (songwriters) for "Boss of Me" (Malcolm in the Middle) performed by They Might Be Giants
- Best Score Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
- Steven Epstein (producer), Richard King, Lu Xiao Xing & Xu Gou Qin (engineers) & Tan Dun (producer & composer) for Crouching Tiger, Hidden Dragon
- Best Instrumental Arrangement
- Béla Fleck & Edgar Meyer (arrangers) for "Debussy: Doctor Gradus Ad Parnassum" performed by Béla Fleck with Joshua Bell & Gary Hoffmann
- Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
- Paul Buckmaster (arranger) for "Drops of Jupiter" performed by Train
- Paul Buckmaster (arranger) for "Drops of Jupiter" performed by Train
- Best Female Country Vocal Performance
- Dolly Parton for "Shine"
- Best Male Country Vocal Performance
- Ralph Stanley for "O Death"
- Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal
- Alison Krauss & Union Station for "The Lucky One"
- Best Country Collaboration with Vocals
- Harley Allen, Pat Enright & Dan Tyminski (The Soggy Bottom Boys) for "I am a Man of Constant Sorrow"
- Best Country Instrumental Performance
- Jerry Douglas, Gen Duncan, Vince Gil, Albert Lee, Steve Martin, Leon Russell, Earl Scruggs, Gary Scruggs, Randy Scruggs, Paul Shaffer & Marty Stuart for "Foggy Mountain Breakdown"
- Best Country Song
- Robert Lee Castleman (songwriter) for "The Lucky One" performed by Alison Kraus & Union Station
- Best Country Album
- Bonnie Garner, Luke Lewis & Mary Martin (producers) & various artists for Hank Williams Tribute
- Best Bluegrass Album
- Gary Paczosa (engineer) & Alison Krauss & Union Station (producers and artists) for New Favorite
- Gary Paczosa (engineer) & Alison Krauss & Union Station (producers and artists) for New Favorite
- Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
- T Bone Burnett (producer), Peter Kurland & Mike Piersante (engineers) for O Brother, Where Art Thou performed by various artists
- T Bone Burnett (producer), Peter Kurland & Mike Piersante (engineers) for O Brother, Where Art Thou performed by various artists
- Best Traditional Folk Album incl. Best Ethnic or Traditional Folk Recording/Best Ethnic or Traditional Folk Recording
- Mike Piersante (engineer) for Down from the Mountain performed by various artists
- Best Contemporary Folk Album incl. Best Ethnic or Contemporary Folk Recording
- Chris Shaw (engineer) & Bob Dylan (producer) for Love and Theft performed by Bob Dylan
- Best Native American Music Album
- Jack Miller (engineer), Giuli Doyle & Robert Doyle (producers) for Bless the People - Harmonized Peyote Songs performed by Verdell Primeaux & Johnny Mike
- Jack Miller (engineer), Giuli Doyle & Robert Doyle (producers) for Bless the People - Harmonized Peyote Songs performed by Verdell Primeaux & Johnny Mike
- Best Rock Gospel Album incl. Best Rock/Contemporary Gospel Album
- dc Talk for Solo
- Best Pop/Contemporary Gospel Album
- Steve Bishir (engineer) & Brown Bannister (producer) for CeCe Winans performed by CeCe Winans
- Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album
- Chad Evans (engineer) & Bill Gaither (producer) for Bill & Gloria Gaither Present a Billy Graham Music Homecoming performed by Bill & Gloria Gaither & the Homecoming Friends
- Best Traditional Soul Gospel Album
- Jimmy Hoyson, Larry Hirsch (engineers) & John Chelew (producer) for Spirit of the Century performed by the Blind Boys of Alabama
- Best Contemporary Soul Gospel Album
- Benjamin J. Arrindell, Biff Dawes & Derek Lewis (engineers) for The Experience performed by Yolanda Adams
- Best Gospel Choir or Chorus Album
- John Jaszcz (engineer) for Love Is Live! performed by Hezekiah Walter & the LFT Church Choir
- John Jaszcz (engineer) for Love Is Live! performed by Hezekiah Walter & the LFT Church Choir
- Best Historical Album
- Ken Robertson, Mark Wilder, Matt Cavaluzzo & Seth Foster (engineers) for Lady Day: The Complete Billie Holiday on Columbia 1933-1944
- Ken Robertson, Mark Wilder, Matt Cavaluzzo & Seth Foster (engineers) for Lady Day: The Complete Billie Holiday on Columbia 1933-1944
- Best Contemporary Jazz Performance, Instrumental - Also cont. Jazz Performance Vocal or Instrumental
- Khaliq-O-Vision, Ray Bardani (engineers), David Isaac & Marcus Miller (producers) for M
performed by Marcus Miller
- Khaliq-O-Vision, Ray Bardani (engineers), David Isaac & Marcus Miller (producers) for M
- Best Jazz Vocal Album
- Erik Zobler (engineer) & George M. Duke (producer) for The Calling performed by Dianne Reeves
- Best Jazz Instrumental Performance, Soloist
- Michael Brecker for "Chan's Song"
- Best Instrumental Jazz Performance, Individual or Group
- Troy Halderson (engineer), Lucille Rollins & Sonny Rollins (producers) for This Is What I Do performed by Sonny Rollins
- Best Large Jazz Ensemble Performance
- Tom Jung (engineer), Bob Mintzer & Tom Jung (producers) for Home to Count Basie performed by the Bob Mintzer Big Band
- Best Latin Jazz Performance
- Jay Newland (engineer), Charlie Haden & Gonzalo Rubalcaba (producers) for Nocturne performed by Charlie Haden
- Jay Newland (engineer), Charlie Haden & Gonzalo Rubalcaba (producers) for Nocturne performed by Charlie Haden
- Best Latin Pop Performance
- Joe Reyes, Michael Morales,Ronald Morales (engineers & producers) for La Musica de Baldemar Huerta performed by Freddy Fender
- Best Tropical Latin Performance
- Sebastian Krys (producer) for Dejame Entrar performed by Carlos Vives
- Best Mexican-American/Tejano Music Performance
- Freddie Martinez, Jr, (engineer and producer), Greg Garcia (engineer) & Ramón Ayala (producer) for En Vivo...El Hombre y Su Musica performed by Ramón Ayala y Sus Bravos Del Norte
- Best Latin Rock/Alternative Performance
- Ozomatli for Embrace the Chaos
- Best Tejano Music Performance
- Ramiro Serna, Jr (engineer), Amado Garza, Jr, Ben De León, Medardo Garza, Otoniel Peña Jr & Rolando Benavidez (producers) for Nadie Como Tu performed by [Solido]]
- Best Salsa Performance
- Gustavo Celis, Ricky Blanco (engineers) & Robert Blades (producer) for Encore performed by Robert Blades
- Best Merengue Performance
- Eric Schilling (engineer) & Olga Tañon (producer) for Yo Por Tí performed by Olga Tañón
- Eric Schilling (engineer) & Olga Tañon (producer) for Yo Por Tí performed by Olga Tañón
- Best Musical Show Album
- Cynthia Daniels (engineer) for The Producers performed by the Broadway cast (including Nathan Lane, Matthew Broderick)
- Cynthia Daniels (engineer) for The Producers performed by the Broadway cast (including Nathan Lane, Matthew Broderick)
- Best Music Video, Short Form
- Spike Jonze (director), Deannie O'Neil, Vincent Landay (producers), Bootsy Collins & Fatboy Slim for "Weapon of Choice" performed by Fatboy Slim featuring Bootsy Collins
- Best Music Video, Long Form
- Susan Froemke (director & producer) & Peter Gelb (producer) for Recording the Producers - A Musical Romp with Mel Brooks performed by Mel Brooks (and others)
- Susan Froemke (director & producer) & Peter Gelb (producer) for Recording the Producers - A Musical Romp with Mel Brooks performed by Mel Brooks (and others)
- Best New Age Album
- Nicky Ryan (engineer & producer) for A Day Without Rain performed by Enya
- Nicky Ryan (engineer & producer) for A Day Without Rain performed by Enya
- Best Album Package - Incl. Album Cover, Graphic Arts, Photography
- Best Recording Package - Boxed
- Steve Vance (art director) for Brain in a Box - The Science Fiction Collection performed by Various Artists
- Best Album Notes
- Elijah Wald (notes writer) for Arhoolie Records 40th Anniversary Collection: 1960-2000 the Journey of Chris Strachwitz performed by various artists
- Walter Mosley (notes writer) for Richard Pryor...And It's Deep Too! The Complete Warner Bros. Recordings (1968-1992)
- Best Polka Album
- Jim Uzwack (engineer), Jimmy Sturr, Kenneth R. Irwin & Tom Pick (engineers & producers) for Gone Polka performed by Jimmy Sturr
- Jim Uzwack (engineer), Jimmy Sturr, Kenneth R. Irwin & Tom Pick (engineers & producers) for Gone Polka performed by Jimmy Sturr
- Best Female Pop Vocal Performance
- Nelly Furtado for "I'm Like a Bird"
- Best Male Pop Vocal Performance
- James Taylor for "Don't Let Me Be Lonely Tonight"
- Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal
- U2 for "Stuck in a Moment You Can't Get Out Of"
- Best Pop Collaboration with Vocals
- Pink for "Lady Marmalade" performed by Christina Aguilera, Lil' Kim, Mya & Pink
- Best Pop Instrumental Performance
- Eric Clapton for "Reptile"
- Best Pop Vocal Album
- Best Dance Recording
- Steve Hodge (mixer), Janet Jackson, Jimmy Jam & Terry Lewis (producers) for "All For You" performed by Janet Jackson
- Best Pop Instrumental Album
- Steve Vai (engineer & producer), Yoshiyasu Kumada (engineer) & Steven Lukather (producer) for No Substitutions - Live in Osaka performed by Larry Carlton & Steve Lukather
- Best Engineered Recording, Non-Classical
- Al Schmitt (engineer) for The Look of Love performed by Diana Krall
- Producer of the Year, Non-Classical
- Best Classical Engineered Recording
- Joshua Bell for Bernstein (Arr. Brohn & Corigliano): West Side Story Suite (Lonely Town; Make Our Garden Grow, Etc.)
- Classical Producer of the Year
- Manfred Eicher
- Best Remixed Recording , Non-Classical
- Deep Dish (remixer) for "Thank You" (Deep Dish Vocal Remix) performed by
R&B
- Best Female R&B Vocal Performance
- Alicia Keys for "Fallin'"
- Best Male R&B Vocal Performance
- Usher for "U Remind Me"
- Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocal
- Destiny's Child for "Survivor"
- Best R&B Song
- Alicia Keys for "Fallin'"
- Best R&B Album
- Kerry Krucial Brothers (engineers) & Alicia Keys (producer) for Songs in A Minor performed by Alicia Keys
- Best Traditional R&B Vocal Performance
- Gladys Knight for At Last
- Gladys Knight for At Last
- Best Rap Solo Performance
- Missy Elliott for "Get Ur Freak On"
- Best Rap Performance by a Duo or Group
- OutKast for "Ms. Jackson"
- Best Rap Album
- David Sheats (producer) for Stankonia performed by OutKast
- Best Rap/Sung Collaboration
- Eve featuring Gwen Stefani for "Let Me Blow Ya Mind"
- Eve featuring Gwen Stefani for "Let Me Blow Ya Mind"
- Best Reggae Album
- Arlick Thompson (engineer) & Stephen Marley (producer) for Halfway Tree performed by Damian Marley
- Arlick Thompson (engineer) & Stephen Marley (producer) for Halfway Tree performed by Damian Marley
- Best Female Rock Vocal Performance
- Lucinda Williams for "Get Right With God"
- Best Male Rock Vocal Performance
- Lenny Kravitz for "Dig In"
- Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal
- U2 for "Elevation"
- Best Hard Rock Performance
- Linkin Park for "Crawling"
- Best Metal Performance
- Tool for "Schism"
- Best Rock Instrumental Performance
- Jeff Beck for "Dirty Mind"
- Best Rock Song
- Scott Underwood (songwriter) for "Drops of Jupiter" performed by Train
- Best Rock Album
- Richard Rainey (engineer), Brian Eno & Daniel Lanois (producers) for All That You Can't Leave Behind performed by U2
- Richard Rainey (engineer), Brian Eno & Daniel Lanois (producers) for All That You Can't Leave Behind performed by U2
- Best Spoken Word or Non-musical Album
- Jeffrey S. Thomas, Steven Strassman (engineers) & Elisa Shokoff (producer) for Q: The Autobiography of Quincy Jones
- Best Spoken Comedy Album
- John Runnette (producer) for Napalm & Sillyputty performed by George Carlin
- John Runnette (producer) for Napalm & Sillyputty performed by George Carlin
- Best Traditional Pop Vocal Performance
- Gregg Rubin (engineer) & Tracey Freeman (producer) for Songs I Heard performed by Harry Connick Jr
- Gregg Rubin (engineer) & Tracey Freeman (producer) for Songs I Heard performed by Harry Connick Jr
- Best World Music Album
- Tom Lazarus (engineer) & Hans Wendl (producer) for Full Circle/Carnegie Hall 2000 performed by Ravi Shankar
- Tom Lazarus (engineer) & Hans Wendl (producer) for Full Circle/Carnegie Hall 2000 performed by Ravi Shankar
Other Grammy Award Years
1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003