This is a list of Albanian films

1,2,3 A B C Ē D Dh E Ė F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S Sh T Th U V X Xh Y Z Zh

1,2,3

 • 8 Persona Plus

A

 • Adelina
 • Apasionata

B

C

 • Cuca e Maleve

Ē

 • Ēifti i Lumtur

D

 • Dalja nga Errėsira
 • Darka e Dreqit
 • Dashuri me Krisma
 • Dashuria e Bjeshkėve te Namura
 • Detyrė e Posaēme
 • Do Lotoni duke Qeshur
 • Do Martojme Malon
 • Dora e Ngrohtė
 • Duel i Heshtur
 • Dy Herė Mat
 • Dy Krisma nė Paris

Dh

 • Dhe Vjen njė Ditė

E

 • E Ema e Zeqos
 • Eja
 • Enver Hoxha Tungjatjeta
 • Era e Mollės

F

 • Fantazmat Lodrojnė l
 • Fijet Qė Priten
 • Fillim i vėshtirė
 • Fillimi i Fundit
 • Flamuri Ynė
 • Flutura nė Kabinėn Time
 • Fundi i njė Marrėzie

G

 • Gėzhoja e Vjeter
 • Goja Kapak Vuxhut Rehat
 • Gurėt e Shtėpisė sime
 • Guximtarėt

Gj

 • Gjeneral Gramafoni
 • Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur
 • Gjuetia e Fundit 1
 • Gjuetia e Fundit 2

H

 • Hijet qė Mbeten Pas
 • Historiani dhe Kameleonet
 • Horizonte tė Hapura

I

 • I Paharruari
 • I Teti nė Bronz
 • Ikja Drejt Shpresės

J

 • Jo urrejtje por Dashuri
 • Jovan Bregu Refugjat

K

 • Kali nė Liri
 • Kapedani
 • Kohėt e Liga
 • Koncert nė Vitin 1936
 • Kosove, Kurrė s'tu nda Gazepi
 • Kthimi i Ushtrisė sė Vdekur
 • Kuptimi i Humbur i Humorit Popullor
 • Kur Hapen Dyert e Jetės
 • Kur Zbardhi nje Ditė
 • Kur xhirohej njė film
 • Kush e Solli Doruntinėn
 • Kush Vdes nė Kėmbė

L

 • Lamerica
 • Larg Barbareve
 • Liri a Vdekje 1
 • Liri a Vdekje 2
 • Lugina e Pushkatarėve
 • Lulėkuqet mbi Mure
 • Lume Drite

M

 • Me Hapin e Shokėve
 • Mėngjese Lufte
 • Mimoza Llastica
 • Miset e Sefes
 • Morsa
 • Muri i Gjallė
 • Muzeu
 • Mėsonjėtoria
 • Mėsuesi

N

 • Natė me Hėnė
 • Nė Ēdo Stinė
 • Ngadhnjim mbi vdekjen
 • Ngjyrat e Moshės
 • Nusja dhe Shtetrrethimi
 • Nė Fillim tė Verės
 • Nė katin e dytė ėshtė Parajsa
 • Nė Kosove pėr Jetė
 • Nė Pyjet me Borė ka Jetė
 • Nėntori i Dytė

Nj

 • Nje pallto pėr Baben tim nė Burg 2
 • Nje pallto pėr Babėn tim nė Burg 1
 • Njerėz dhe Fate 1
 • Njerėz dhe Fate 2
 • Njerėz dhe Fate 3
 • Njeriu me Top
 • Njė Baba Tepėr
 • Njė Burrė dhe dy Gra
 • Njė Natė pa Dritė
 • Njė Tokė qė Lundron
 • Njė Vonesė e Vogėl
 • Njėsiti Guerril

O

 • Opera per Tre Grosh
 • Operacioni Zjarri
 • Oshėtimė nė Bregdet

P

 • Pallati 176
 • Pamje Nga Ura
 • Partizani i Vogėl Velo
 • Pas Gjurmėve
 • Pas njė Lajmi
 • Personazhe nė Kurth
 • Pėrballimi
 • Plaku dhe Hasmi
 • Plumba Perandorit
 • Po Vjen Ai 1
 • Po Vjen Ai 2
 • Porta Eva
 • Pranvera S'erdhi Vetėm
 • Pranverė e Hidhur
 • Prefekti
 • Prilli i Thyer
 • Pylli i Lirisė
 • Pėrballimi
 • Pėrrallė nga e Kaluara

Q

 • Qyteti i Akuzuar
 • Qyteti mė i Ri nė Botė
 • Qytetrrethim

Rr

 • Rrugim i Pėrgjakur

S

 • Sikur ta Kishim Nanėn
 • Skėnderbeu
 • Slogans

Sh

 • Shi nė Plazh
 • Shirat e Vjeshtės
 • Shoku Yne Tili
 • Shoqja nga Fshati
 • Shqipėria nga Ducia tek Prodi
 • Shqipėria Turistike
 • Shtigje Lufte

T

U

 • Udha e Shkronjave

V

 • Vajzat me Kordele tė Kuqe
 • Vdekja e Kalit
 • Viktimat e Tivarit
 • Vitet e Para
 • Vitet e Pritjes
 • Vizita e Damės Plakė

Y

 • Yjet e Netėve tė Gjata

Z

 • Zonja nga Qyteti

See Also